Japonsko jako takové...

9. february 2009 at 16:59 | Rayn |  [[ JAPONSKO ]]
Japonsko- jako takové - je nedílná součást našeho oblíbeného anime. V mnoha seriálech totiž narazíme na různé japonské termíny a podobné věci, které jsou charakteristické pro tuto zemi. Dovolila jsem si tedy vytáhnout pro vás to nejdůležitější o Japonsku z naší kámošky Wikipedii + pár zajímavostí, abyste věděli něco o zemi, ze které čerpáme naše anime! :D

Japonsko

(japonsky:Nihonkoku/Nipponkoku) je ostrovní stát ve východní Asii. Na západě ho Korejský průliv odděluje od pobřeží Koreje, Japonské moře ho odděluje od Severní Koreje a Ruska. Japonské ostrovy Rjúkjú z východu ohraničují Východočínské moře a na jihu sahají až k Tchaj-wanu.
Jméno Japonska doslova znamená Země vycházejícího slunce:(ni, slunce), (hon, původ), (koku, země). Čínsky se tytéž znaky čtou Ž'-pen-kuo, odtud zřejmě pocházejí názvy v evropských jazycích (francouzské Japon [žapon], anglické Japan [džepn]).
Symbolem Japonska je sopka Fudžijama (Fudžisan).

Geografie

Japonsko leží na východním okraji asijského kontinentu. Stát je tvořen řetězem ostrovů v západní části Tichého oceánu. Největší ostrovy jsou (od severu k jihu) Hokkaidó , Honšú (, největší ostrov), Šikoku, a Kjúšú . K těmto ostrovům patří i skupina menších ostrovů v bezprostřední blízkosti i ostrovy více vzdálené např. Okinawa. Celková délka pobřeží všech ostrovů je 33 889 km.
Protože Japonsko je země z velké části hornatá a pokrytá lesy, lidé se soustřeďují převážně do pobřežních oblastí. Hustota obyvatelstva je velmi vysoká; Japonsko je, co se týče hustoty zalidnění, 30. na světě.
Slabá zemětřesení jsou častá, protože Japonsko se nachází na hranici tří tektonických desek. Velká zemětřesení se vyskytnou během každého století několikrát a často také vyvolají vlny tsunami. Poslední velká zemětřesení byla v letech 1923 (Tokio, 8,3 stupně), 1995 (Kóbe, 7,2 stupně) a 2004 (oblast Čúecu, 6,9 stupně).
Podnebí Japonska je oceánské, vlhké a monzunové, ale díky rozloze země se klima v různých oblastech liší. Období dešťů začíná na Okinawě počátkem května, na ostrově Honšú pak uprostřed června, kde trvá cca 6 týdnů. Na přelomu léta a podzimu přinášejí silné deště také tajfuny.

Japonsko se dělí na 47 prefektur. Hlavní město Japonska Tokio má 8,2 milionů obyvatel, včetně předměstí až cca 12 milionů.
Další významná města:
Hlavní ostrovy:Kultura

Tradiční japonské divadlo a japonské divadlo kjógen byly vyhlášeny jako světové nemateriální kulturní dědictví UNESCO.
Japonský styl malby či kresby se nazývá manga.
Japonská kinematografie obohatila filmy o žánry: anime, džidaigeki - japonské historické filmy o samurajích, japonský horor (J-horor), filmy s obřími netvory (kaidžú), pink filmy (název z angličtiny) - japonská "softcore" pornografie, filmy o Jakuze.

Náboženství

Hlavními japonskými náboženstvími jsou šintoismus a budhismus. Specifikou Japonska je, že většina lidí se hlásí k oběma hlavním náboženstvím. Ke křesťanství se hlásí 1 % obyvatel (podle jiných údajů až 6 %). V zemi také působí mnoho sekt, které tato náboženství kombinují.

Zajímavosti

Mezi nejznámější japonské výrazy patří například sakura (japonská třešeň), kimono (tradiční japonský oděv), samuraj (bojovník), karate (bojové umění), kamikaze (sebevražední letci), harakiri (sebevražda mečem), gejša (společnice), ikebana (umění aranžování květin), bonsaj (malý strom; jejich vzhled je však stejný jako u velkých stromů), origami (skládačky z papíru) a katana (japonský samurajský meč).
 

4 people judged this article.

Comments

1 Glacier Glacier | Email | 10. february 2009 at 21:11 | React

... zdravím... hezká nová grafická stránka...

... dovolím si jen malé doplnění:

1.) "kamikaze" ("božský vítr") - nejsou jen sebevražední letci známí z 2. světové války, je to i název hurikánu, který japonské ostrovy "zachránil" před vpádem mongolské flotily...:-)

2.) "harakiri" - je pouze "západní" název pro rituální sebevraždu (většinou prováděnou poraženým samurajem a asistované jeho pomocníkem, popř. jiným samurajem, který jej porazil), v Japonsku je známá pod termínem "seppuku"...:-)

... jinak nelze nic vytknout... ;-)

2 Rayn Rayn | 12. february 2009 at 16:13 | React

Glacier: Puntičkáři :D - ne fakt díky za doplnění ;-)

3 Twigy Twigy | Web | 15. february 2009 at 20:34 | React

zajímavý článek...:)a jinak máš hezů dess:D

4 Rayn Rayn | 16. february 2009 at 9:17 | React

Díky ti :), ale možná že se v tom ještě trošku povrtám :D

5 BRUCE BRUCE | 17. february 2009 at 14:10 | React

www.animetym.n-host.cz kupa anime online

6 adámek adámek | 12. november 2012 at 14:37 | React

taky jsem to chtěl doplnit , Glacier :D

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama
free counters
BLOODY ANIME WORLD